Chaty pre každé použitie

Chaty môžeme deliť z niekoľkých hľadísk. Ako prvé ich môžeme deliť podľa spôsobu využitia na záhradné a rekreačné chaty. Už zo samotného názvu vyplýva, na čo budú tieto chaty určené.

Záhradné chaty sú určené prevažne do záhrad, nie sú príliš veľké, väčšinou majú 1 posteľ, malú kuchynku a nejaký ten priestor na uskladnenie záhradného náradia alebo zozbieranej úrody.

Rekreačné chaty sú zas určené na oddych a rekreáciu. Stavajú sa väčšinou v prírode, alebo na konci dedín. Poslúžiť môžu taktiež aj na rôzne rodinné oslavy alebo stretnutia. V takýchto chatách sa obyčajne nachádza niekoľko izieb, jednoduchá kuchynka a sociálne zariadenie. Väčšinou majú aj terasu alebo minimálne nejaký prístrešok, pod ktorým sa dá posedieť aj vonku.

utulna-chataĎalej môžeme chaty rozdeliť podľa veľkosti. A to na chatky na náradie, ktoré sú určené na úschovu náradia alebo nejakého materiálu. Nie sú príliš veľké, takže ani nezaberajú veľa miesta a niekedy ťažko hovoriť vôbec o chatkách, ide skôr o takú jednoduchú búdu. Je tu možné taktiež odložiť bicykel či záhradnú kosačku.

Ďalej poznáme tzv. záhradné chatky, ktoré sú o niečo väčšie ako búdy na náradie a je možné sa v nich skryť, prípadne v nich prespať v nepriazni počasia. Pozostávajú z jednej nie veľmi veľkej miestnosti, v ktorej sa môže nachádzať tak maximálne posteľ. Pod týmito chatami bývajú často krát pivnice, ktoré slúžia na uskladnenie zeleniny a ovocia.

Ďalej poznáme normálne chaty, pre ktoré nie je nejaký zvláštny názov. Sú to proste chaty, ktoré majú väčšinou 2 izby, malú kuchynku a v niektorých prípadoch aj sociálne zariadenie. Sú tak určené prevažne na rekreáciu a stavajú sa väčšinou v prírode alebo horách.

No a na záver nemôžeme zabudnúť taktiež aj víkendové chaty. Ide o najväčšie chaty, ktoré majú niekoľko izieb, spoločenskú miestnosť, kuchyňu, sociálne zariadenie a terasu alebo altánok pred chatou. Ide o chaty, ktoré sú určené najmä na rodinné víkendové akcie. Je možné tu pohodlne prespať a fungovať ako v normálnom rodinnom dome. Takéto chaty sú tiež vhodné na rôzne oslavy, stretnutia alebo len jednoducho na oddych po náročnom týždni.

Poznáme rôzne typy chát, no vždy majú buď praktické alebo rekreačné využitie.