Kvalitné matrace (popis)

Matrace sú základom kvalitného spánku a preto musia byť aj ony kvalitné a pohodlné. Na trhu sú dostupné rôzne typy matracov. Hlavnou a najdôležitejšou úlohou matraca je skvalitňovať spánok a udržovať chrbticu v správnej polohe. O to sa snaží veľké množstvo výrobcov matracov. Preto prechádzajú matrace rôznymi vývojovými štádiami, ale podstata zostáva rovnaká, matrac sa musí prispôsobiť telu človeka a nie naopak.

Matrace môžu byť penové, pružinové, latexové, alebo taštičkové. Okrem toho existujú aj špeciálne matrace pre alergikov, antialergické matrace. Z dôvodu, že matrac si nekúpite len na jeden deň, ale aspoň na niekoľko rokov, je veľmi dôležité si zvážiť aký matrac je pre vás ten najvhodnejší.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt matrace segum

Matrace bývajú ponúkané zväčša v typických rozmeroch: 80×200 cm, 90×200 cm, 120×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm, 80×195 cm, 90×190 cm, 85×195 cm. Samozrejme ak máte posteľ vyrobenú na mieru a rozmermi nezodpovedá ani jednému z uvedených rozmerov matraca, máte možnosť si dať aj matrac vyrobiť na mieru v tých správnych rozmeroch. A nejde len o správny rozmer, ale aj o materiál, z ktorého by ste matrac uvítali. Je to drahšie ako kúpiť štandardizovaný matrac, ale pre kvalitný spánok sa do toho oplatí investovať.

Výber matraca častokrát závisí aj od jeho mäkkosti, alebo skôr tuhosti. V podstate je to v závislosti od vašej chrbtice. Nakoľko každý človek preferuje inú tvrdosť matraca, je dôležité o sebe vedieť, čo vám robí dobre, alebo mať od lekára zistené, aký matrac by ste si mali vybrať. Napríklad penový matrac je mäkký a prispôsobí sa vašej chrbtici, ale môže sa časom zdeformovať. V takom prípade je dobré priplatiť si za matrac z pamäťovej peny, ktorý sa vám prispôsobí, ale opätovne sa nafúkne do pôvodnej polohy. Ak vám však nevyhovuje mäkký podklad, mohol by sa vám páčiť pružinový matrac, ktorého tuhosť sa tiež odvíja od tuhosti pružín. Veľmi tvrdé matrace sú z bambusových vlákien, ktoré sú v dnešnej dobe moderné, ale nie vhodné pre každého človeka.

Ďalším bodom na rozhodovanie bude problém s manželskou posteľou. Keďže tú sú vhodné dva samostatné matrace, ale aj jeden celý. Dva matrace poskytujú možnosť výberu každého z manželov zvlášť, pričom držať sa musia len zásady, že matrace musia byť rovnako vysoké. Ideálna výška na matrac, teda jeho hrúbka je dvadsať centimetrov, ale môže byť aj menej, no nemala by byť menšia ako dvanásť centimetrov. Ak chcete tenší matrac, dá sa použiť ako vrchná vrstva. Najmä pri matracoch na manželských posteliach. Ak však ostanete len pri jednom matraci na manželskú posteľ, bude to mať minimálne jednu nespornú výhodu, nebudete padať medzi matrace do diery. Už si len vybrať!